Product information "DIANA outlaw"
The new DIANA outlaw PCP rifle offers ultimate comfort and precision. Equipped with an ergonomic wooden stock and checkering texture, a sound-absorbing carbon barrel jacket and two pressure gauges, it is a class of its own. The height-adjustable butt plate and optimized cocking lever position maximize user-friendliness. In addition, the 22mm Picatinny rail offers a wide range of accessory options. The sling swivel eyelet at the rear end and the M-LOK rail at the front end of the stock enable easy handling. A gun bag is also included.
Features
- Carbon barrel shroud for sound suppression
- Ergonomic lever shape
- 22mm Picatinny rail for accessories
- Height-adjustable butt plate
- Two manometers for pressure monitoring
- Ergonomic wooden stock with checkering texture
- M-LOK on the forend and sling swivel on the end of the stock
- Silencer with 1/2” UNF thread
- Incl. gunbag and two magazines
| Barrel length: | 470 mm |
|---|---|
| Barrel type: | rifled barrel |
| Energy: | 30 J. (22 ft.lbs) | 45 J. (35 ft.lbs) | 60 J. (45 ft.lbs) |
| Length: | 1.066 mm |
| Max. filling pressure: | 250 bar (3,620 PSI) |
| Safety: | manual |
| Stock material: | Beech |
| System: | Pressluft |
| Weight: | 3.060 g |
| Caliber: | 4,5 mm (.177) | 5,5 mm (.22) | 6,35 mm (.23) |
| Ammunition type: | Pellets |
| Magazine capacity: | 13 Schuss | 11 Schuss | 9 Schuss |
| Cartridge volume: | 210 ml |
| Trigger: | DIT - DIANA Improved Trigger |
Product Safety Details
DIANA Mayer & Grammelspacher GmbH & Co.KG
Auf den Geeren 23
59469
Ense
+49 (0) 2938 978 39-0
info@diana-airguns.de
Safety Instructions
- Lesen Sie vor der ersten Inbetriebnahme alle mitgelieferten Dokumente sorgfältig durch.
- Halten Sie das Produkt von Kindern und unbefugten Personen fern.
- Achten Sie auf eine stabile und sichere Installation bzw. Aufstellung.
- Tragen Sie bei der Handhabung ggf. persönliche Schutzausrüstung (z. B. Handschuhe, Schutzbrille).
- Vermeiden Sie den Kontakt mit beweglichen, heißen oder unter Spannung stehenden Teilen.
- Verwenden Sie das Produkt nicht unter Einfluss von Alkohol, Medikamenten oder anderen bewusstseinsverändernden Substanzen.
- Beachten Sie die Umgebungseinflüsse (z. B. Feuchtigkeit, Staub, Temperatur), die die Sicherheit beeinträchtigen können.
- Verwenden Sie ausschließlich Originalzubehör und zugelassene Ersatzteile.
- Führen Sie keine eigenmächtigen Änderungen, Manipulationen oder Reparaturen am Produkt durch.
- Überprüfen Sie das Produkt regelmäßig auf sichtbare Schäden oder Abnutzung.
- Elektrische & Sicherheitsrelevante Komponenten dürfen nur von qualifiziertem Fachpersonal installiert oder gewartet werden.